„Когато науката срещне отговорността – започва истинската промяна“
28/04/2025 09:47 GMT+0300

Николай Кехайов завършва медицина с отличие през 2011 г. в Медицински университет – Варна. През 2012 г. се присъединява към MSD България, където преминава през ключови позиции в различни терапевтични области – офталмология, женско здраве, имунология, болнични и специализирани медикаменти. От юни 2024 г. е Мениджър „Стратегически партньорства“ в отдел „Ваксини“, отговарящ за частния пазар и разработването на бизнес стратегии.
Какво Ви мотивира да се посветите на каузата на ваксините?
Най-точната дефиниция относно работата за ваксините наистина е кауза. От една страна като лекар и представител на фармацевтичната индустрия за мен е изключително мотивираща възможността да променим малко или много реалността в България, да положим всички усилия с „медицината на доказателствата“ да убедим както всички здравни специалисти, така и широката общественост в необходимостта от профилактика и осигуряването на по-сигурно бъдеще както за нас самите, така и за нашите деца. От друга страна, тя е и голямо предизвикателство, поради факта, че през изминалите 3-4 години доверието в имунизациите като цяло намаляваше, дължащо се на използването на недостоверни и подвеждащи източници. Именно и това е нашата основна мисия през последната година, насочена към създаването на среда, заедно с всички наши колеги и партньори, в която хората да получат реална и адекватна информация и едва тогава да вземат решение.
Кой е най-вдъхновяващият момент в работата Ви досега, свързан с ваксинопрофилактиката?
За последната една година, два са факторите, които са ме вдъхновили изключително силно. На първо място, осъзнах, че когато хората получат реална информация, започват все повече да се замислят за своето здраве и това на близките си. На второ място, все повече медицински специалисти, научни дружества, неправителствени организации и не на последно място политически структури, застанаха зад каузата на ваксинопрофилактиката. Смея да твърдя, че към днешна дата, благодарение на усилията на всички ангажирани в процеса, българският пациент е много по-знаещ и много по-мотивиран.
Как според Вас можем да повишим доверието в имунизациите в обществото?
Един от основните проблеми е, че заболяванията, от които ваксините предпазват, са потенциална заплаха. Когато човек е болен, той иска да подобри състоянието си и да се излекува, консултира се със специалисти, прави си изследвания, провежда терапия. Тоест имам проблем – търся решение. Би било много по-лесно поне относно патологичните състояния, за които може да се осигури профилактика, да бъдат избегнати. Грижа на цялата ни здравна система, на всички, свързани във веригата е да положим всички възможни усилия за повишаването на доверието чрез информационни кампании, лична ангажираност за активно препоръчване на ваксинация и осигуряване на среда за широк и лесен достъп.
BG-NON-00787
Recent Comments